HzPD fórum



Autor Téma: Obecné referendum  (Přečteno 4630 krát)

Leo K

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Obecné referendum
« kdy: Leden 20, 2012, 18:51:17 odpoledne »
Souhlasím s názorem pana Štítkovce- cituji: ...z názorů pana Tejce je jasně patrné, jaký účel má splňovat jejich návrh zákona o obecném referendu. Zachovat si svoji moc a udělat si z referenda alibistický nástroj.  Mnohé iniciativy si naivně myslí, že za pomoci parlamentní opozice lze dojít k pádu vlády a následně k sytémovým změnám. To první možná, jakmile se opozice dostane k veslu, zapomenou na sytémové změny. Nelze jim věřit, ať mažou med kolem huby sebevíc...
Jsem ale přesvědčen, že u jednoho z potenciálních kandidátů takové nebezpečí nehrozí. Začínám docela věřit Pirátské straně a i když jsem si vědom zásadního problému v tom, že do volitelnosti má daleko a dalšího v tom, že pokud by se jim přece jenom podařilo prorazit tak, jak se to povedlo Pirátům v Berlíně, tak budou vystaveni okamžitě lákadlu MOCI. A moc korumpuje - to už řekl klasik. Přesto se v letošním volebním roce poohlédnu po Pirátských kandidátech.
Přidáno 23. ledna:
V sousedním Německu, po volebním úspěchu v Berlíně stoupl zájem o členství v Pirátské straně a počet členů už přesáhl 20000. Jejich program si každý může přečíst na http://wiki.piratenpartei.de/Parteiprogramm a srovnat s programem Českých Pirátů http://www.pirati.cz/wiki/kci:program
« Poslední změna: Leden 23, 2012, 15:46:49 odpoledne od Leo K »

Víťa Krejčí

  • Plný člen
  • Nováček
  • ***
  • Příspěvků: 47
  • Karma: +4/-0
    • Zobrazit profil
Re:Obecné referendum
« Odpověď #1 kdy: Leden 24, 2012, 20:52:02 odpoledne »
Nebezpečí vidím v předposlední větě: V sousedním Německu, po volebním úspěchu v Berlíně stoupl zájem o členství v Pirátské straně a počet členů už přesáhl 20000.
Každá strana se v  takovéto situaci stane „psychopatolapkou“ a nelze vyloučit nájezdy lidí, toužících po vlastním mocenském vzestupu. Zvláště u strany s malým počtem členů je nebezpečí, že se jim to podaří, viz Bursík ve SZ... Ti ji potom v očích voličů zdiskreditují.
Mám obavu, že ani v případě, že bude strana mít opravdu demokratické stanovy (aplikovanou přímou demokracii ) nebude schopna, v případě že se již zvolený zastupitel zpronevěří jejímu programu, tohoto odvolat, protože to neumožňuje současný zákon o mandátu zastupitelů. Viz Melčák, Pohanka. Nepomůže ani to ,když takovéhoto zastupitele ze svých řad vyloučí, kredit je i tak ztracen.
Myslím, že pokud nedojde k radikální změně systému, to znamená i přijetí demokratické Občanské ústavy a od ní odvozených zákonů, nelze změnu parlamentní cestou očekávat.

Leo K

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:Obecné referendum
« Odpověď #2 kdy: Leden 24, 2012, 21:22:51 odpoledne »
Souhlasím, ale já tady prezentuji své rozhodnutí pro dvoje volby v letošním roce. Pirátský program není leckde dopracován a v některých bodech mi připadá naivní. Uvědomuji si, že volbou Pirátů podstupuji riziko, že hlasy spadnou - tak říkajíc pod stůl - a budou z toho těžit zase velké strany. Ale koho jinak volit?

Víťa Krejčí

  • Plný člen
  • Nováček
  • ***
  • Příspěvků: 47
  • Karma: +4/-0
    • Zobrazit profil
Re:Obecné referendum
« Odpověď #3 kdy: Leden 27, 2012, 15:50:36 odpoledne »
S tím se dá pouze souhlasit. Alternativou je pouze ignorování voleb. Myslím, že bude třeba počkat, až budou známy kandidující subjekty v jednotlivých krajích. Na př. mám zprávu že NAL by chtěl kandidovat na Liberecku.

Pavel Szalbot

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 7
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Obecné referendum - ignorování voleb
« Odpověď #4 kdy: Leden 27, 2012, 18:17:26 odpoledne »
Ignorování voleb, ano, taky mne to napadlo nedávno ještě na emailovém fóru, když tam někdo připomněl, že každý hlas ve volbách znamená pro stranu 100 Kč ze státní kasy. Teda mám na mysli volby do Sněmovny, u ostatních voleb nevím přesně jak to je. Situace je jaká je, těžko můžeme doufat, že by se do Sněmovny dostala nějaká nová strana a ta tam prosadila (polo-) PD či další věci dobré pro dolních deset milionů. Tedy kromě možné výměny levice za pravici a spíš kosmetické změny (lidovci za VV?) nelze čekat žádnou zásadní změnu. Takže vyvstává otázka: Proč vůbec volit? Napadla mne tedy taková myšlenka - podobně jako minule se docela ujala výzva preferenčními hlasy "vyautovat" alespoň některé nejprofláklejší tváře, tak příště masově rozjet výzvu třeba s názvem: Jste spokojeni s našimi politiky? Když ne, pak nevolte! Myslím, že se stručným zdůvodněním (viz. dále dvojí efekt plus připomenutí různých kauz) by to mohlo zabrat. Efekt by byl dvojí - přiškrcení peněz pro strany (100 Kč za hlas), se kterými strany už před volbami počítají, když si půjčují až desítky milionů na předvolební kampaň (o "kvalitách" těchto kampaní snad není třeba se rozepisovat), a druhý efekt - těžko by pak vládnoucí strany mohly argumentovat (jako dnes) - my jsme dostali tolik a tolik hlasů, my máme silný mandát! Naopak, čím nižší volební účast, tím silnější pozici by pak měly občanské iniciativy při kladení požadavků!
A ještě něco - pořád slyším a čtu nepochybně oprávněné stesky nad tím, že lidé ač nespokojení velmi málo chodí na protivládní akce. Takže tady je opačná nabídka - vyzvěme lidi, aby nešli - tentokrát volit!
Omlouvám se, že jsem se dostal mimo téma této diskuse, inspirovala mne ta zmínka o ignorování voleb.
P. Szalbot

 

Copyright © HzPD fórum