HzPD fórum



Autor Téma: Návrh občanské ústavy - 1. článek  (Přečteno 13167 krát)

Štěpán Forgáč

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 20
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Návrh občanské ústavy - 1. článek
« Odpověď #15 kdy: Únor 08, 2012, 09:31:36 dopoledne »
Jsme u demokracie ...

Leo K

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:Návrh občanské ústavy - 1. článek
« Odpověď #16 kdy: Únor 08, 2012, 09:37:43 dopoledne »
Obávám se, že jste nečetl téma - Deliberace. Pořád se mi zdá, že místo diskuse se snažíte o zápas - kdo s koho.

Štěpán Forgáč

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 20
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Návrh občanské ústavy - 1. článek
« Odpověď #17 kdy: Únor 09, 2012, 17:27:22 odpoledne »
A jsme u demokracie

Štěpán Forgáč

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 20
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Návrh občanské ústavy - 1. článek
« Odpověď #18 kdy: Únor 16, 2012, 11:54:56 dopoledne »
Nejde o zápas, ale o vyjasnění současných možností občana podílet se na moci.
Já tvrdím, že podíl na moci v tzv. stranicko parlamentní demokracii nemá žádný. A ta přece stojí na subsidiaritě. Můj názor je, že subsidiarita mu podíl na moci nemůže umožnit, protože je o hierarchii moci. Z toho pro mne vyplývá, že pokud chce mít občan podíl na moci nelze to skrze subsidiaritu. Musí hledat jiný způsob.

Štěpán   

Leo K

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:Návrh občanské ústavy - 1. článek
« Odpověď #19 kdy: Únor 16, 2012, 12:29:52 odpoledne »
.... A ta přece stojí na subsidiaritě... jenže to není, alespoň v současné konstelaci, pravda. Vždyť co udělal Drábek, Dobeš Pospíšil a jiní? To je přesně opak. Centralizují. To je přesně opak subsidiarity. TOP 09 se prezentuje jako strana s podporou starostů. Ale starostové se čím dál tím víc rozcházejí s politikou současných vládců, protože všechny strany jsou v područí tzv. kmotrů, šedých eminencí a bůhví jak se to dá ještě nazvat, prostě těch, kteří tahají za ovládací špagátky svých politických loutek. Těm na subsidiaritě nezáleží - spíše naopak, protože v případě, že by ten princip byl důsledně naplňován, museli by uplácet daleko širší spektrum osob. A to už nejenom něco stojí, ale začíná to pak jít takříkajíc "o hubu."  Vzpomeňte si na starostu té brdské obce, teď si nemohu rychle vzpomenout na jméno, co se tak aktivně stavěl proti radaru, že ho umlčet bylo daleko složitější, než diskutovat s Májíčkem - coby hlavou hnutí Ne, základnám. Další takovou osobou, která se nebojí jít do veřejného střetu je p. Stalmach - starosta obce Vír. A proč tomu tak je? Protože subsidiarita vládnoucí kamarile vadí a ne prospívá. Proto jsem vám radil, abyste se raději řídil vlastním úsudkem. Ten je určitě daleko střízlivější než různá dogmata, v údajně moudrých knihách.  Pamatujte. O všem se dá pochybovat. A vždycky je lepší žít i v nejistotě, než v pevně stanovených mezích, které se nazývají "pravdou."

Štěpán Forgáč

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 20
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Návrh občanské ústavy - 1. článek
« Odpověď #20 kdy: Únor 16, 2012, 17:10:12 odpoledne »
Souhlasím s Vámi, že decentralizace je nanejvýš potřebná. Ale to k emancipaci společnosti nestačí. Musí dojít k tomu, aby zvolená menšina sloužila, ne vládla. A teď vyvstává otázka. Kdo má tedy vládnout. Já tvrdím, že ta většina, prostřednictvím iniciativních občanů, tedy těch co se na vládě chtějí podílet. Jinými slovy, je potřeba vybojovat pravidla, které zajistí, že kdo se chce na moci podílet musí tu možnost mít. Kdo nechce podílet se na ní nemusí. Jen dodávám, že organizačně lze vládu většiny poměrně snadno a levně zajistit.

Štěpán
   

Leo K

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:Návrh občanské ústavy - 1. článek
« Odpověď #21 kdy: Únor 16, 2012, 17:47:12 odpoledne »
Ale ano, s tím se dá jenom souhlasit. Státu se (pravděpodobně) nedá vládnout systémem přímé demokracie, pokud se nechceme vrátit k městským státům starověku. Ale rozumný kompromis mezi přímou demokracií, která má kontrolní a iniciační funkci - a zastupitelskou demokracii - čili to, co nazýváme polopřímou demokracii - to je to, o co bychom měli usilovat. Je totiž nanejvýš pravděpodobné, že ta skupina v pozadí, která je dnes vlastně zdrojovým vlivem, tímhle systémem ztratí moc a tudíž vyschne i penězovod politikům.

Štěpán Forgáč

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 20
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Návrh občanské ústavy - 1. článek
« Odpověď #22 kdy: Únor 17, 2012, 18:18:03 odpoledne »
Výraz pravděpodobně v souvislosti v níž jste ho použil se mi líbí. Mohu tedy vyvozovat, že nejste skálopevně přesvědčen o nemožnosti přímé (ne polopřímé) demokracie?
Štěpán 

Leo K

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:Návrh občanské ústavy - 1. článek
« Odpověď #23 kdy: Únor 17, 2012, 19:00:41 odpoledne »
Už jsem odpověděl. Přímá demokracie (= aby občané rozhodovali o všem), to jde uskutečnit v rozsahu nanejvýš města, a to ještě nijak zvlášť velkého. Už i Island (320000 obyvatel) je moc velký na přímou demokracii.  Ale celou dobu tady mluvíme o prvcích přímé demokracie, jako kontrolním a iniciačním nástroji. Čili o polopřímé demokracii.

Štěpán Forgáč

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 20
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Návrh občanské ústavy - 1. článek
« Odpověď #24 kdy: Únor 20, 2012, 14:06:01 odpoledne »
Já vnímám přímou demokracii jako vládu lidu sama sobě bez prostředníka - politických stran. Přemýšlel jste o takové možnosti a způsobu vlády?

Štěpán

Leo K

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:Návrh občanské ústavy - 1. článek
« Odpověď #25 kdy: Únor 20, 2012, 15:34:40 odpoledne »
Domnívám se, že to ve větší jednotce jednoduše nejde. Už Island - a to je jenom 320000 občanů - je na přímou demokracii moc velký.

 

Copyright © HzPD fórum