HzPD fórum



Autor Téma: Návrh Občanské ústavy - Preambule  (Přečteno 8256 krát)

Leo K

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Návrh Občanské ústavy - Preambule
« kdy: Leden 13, 2012, 13:01:10 odpoledne »
Navrženo je toto znění:
My, občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, v čase rozvíjení samostatného českého státu, věrni všem tradicím státnosti zemí Koruny české i státnosti československé, odhodláni chránit a rozvíjet Českou republiku v duchu hodnot lidské důstojnosti, svobody a zodpovědnosti jako vlast rovnoprávných a odpovědných lidských bytostí, jež jedině jsou svobodnými občany, jako stát s opravdovou demokracií a spravedlností, rozhodnuti střežit, chránit a zachovat její přírodní prostředí a krásu v plném bohatství pro sebe i naše potomky, jakož i rozvíjet zděděné bohatství duchovní a kulturní, chtějíce vytvořit rozumně fungující společnost a vycházejíce z Ústavy České republiky z r.1993, dáváme si tuto první skutečně Občanskou ústavu České republiky.
Navrhuji znění změnit takto:
My, občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, věrni všem tradicím státnosti zemí Koruny české i státnosti československé, odhodláni chránit a rozvíjet Českou republiku v duchu hodnot lidské důstojnosti, svobody a zodpovědnosti jako vlast rovnoprávných, odpovědných a svobodných občanů. Jako demokratický stát podporující obecné blaho, trvale udržitelný rozvoj, vnitřní soudržnost a kulturní rozmanitost této země. Jsme  rozhodnuti střežit, chránit a zachovat její přírodní prostředí a krásu v plném bohatství pro sebe i naše potomky, jakož i rozvíjet zděděné bohatství duchovní a kulturní a chtějíce vytvořit rozumně fungující společnost dáváme si tuto Občanskou ústavu České republiky.

ladislav

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 8
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Návrh Občanské ústavy - Preambule
« Odpověď #1 kdy: Leden 16, 2012, 16:18:58 odpoledne »
Nevím,nevím,zda Slovensko se bude chtít opět spojit. Ale spíš ne. Takže bych vynechal  Československé. Myslím si že by Ústava v tomto znění byla neplatná neboď nejsme Československo. Nemám zásadně nic proti Slovensku a ani proti slovákům, mám tam i příbuzné ale pokud nejsme jednotný stát , nelze tento název používat. Vyjádřil sem jen svůj názor ale myslím si že na Ústavu dost podstatný.
Ladislav

Leo K

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:Návrh Občanské ústavy - Preambule
« Odpověď #2 kdy: Leden 16, 2012, 18:16:20 odpoledne »
...věrni všem tradicím státnosti zemí Koruny české i státnosti československé... Tradicím.  Čili preambule v této části říká jinými slovy, že jsme dědicové zemí Koruny české a připadá mi, že nemůžeme vyloučit to, že jsme měli v letech 1918 -1993 s vyloučením válečných let společný stát a že tedy jsme i dědici Československa

ladislav

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 8
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Návrh Občanské ústavy - Preambule
« Odpověď #3 kdy: Leden 18, 2012, 15:30:52 odpoledne »
To je stejné jako když dám manželce občanku s jejím dívčím jménem a pošlu ji do banky vyzvednout peníze. Co se stane,je jasná odpověď. Vyhoději ji s tím že je neplatná.  Takže její dívčí jmeno i když kní patřilo 18.let a bylo její součástí,dnes neplatí.
Proto se ptám proč dávat do Ústavy něco co neplatí. Nebylo by lepší vytvořit uplně novou Ústavu a nekopírovat Ústavu z roku 93 která zase kopíruje Ústavu z roku 1920 ?
Myslím že schopných lidí je mezi námi dost a ke každé části by se lidé mohli vyjádřit.
Děkuji
Ladislav

Leo K

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:Návrh Občanské ústavy - Preambule
« Odpověď #4 kdy: Leden 18, 2012, 19:46:29 odpoledne »
Nejde přece o ústavu. Jde o její preambuli. O jakési slavnostní shrnutí od historie po zásady tvorby té ústavy. Matematicky - je to těleso nad ústavou. Wikipedie říká: Preambule (z lat. preambulus – úvodní, předcházející) je úvodní, zpravidla slavnostní, část textu nějakého písemného dokumentu (např. listin, předpisů, směrnic, nařízení, stanov, zákonů, ústav apod.), která stanovuje úmysl, záměr, význam či smysl textu následujícího za preambulí.

ladislav

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 8
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Návrh Občanské ústavy - Preambule
« Odpověď #5 kdy: Leden 18, 2012, 20:36:56 odpoledne »
Preambule
„ My národ slovenský,
pamätajúc na politické a kultúrne dedičstvo svojich predkov a na stáročné skúsenosti zo zápasov o národné bytie a vlastnú štátnosť, v zmysle cyrilo-metodského duchovného dedičstva a historického odkazu Veľkej Moravy, vychádzajúc z prirodzeného práva národov na sebaurčenie, spoločne s príslušníkmi národnostných menšín a etnických skupín žijúcich na území Slovenskej republiky, v záujme trvalej mierovej spolupráce s ostatnými demokratickými štátmi, usilujúc sa o uplatňovanie demokratickej formy vlády, záruk slobodného života, rozvoja duchovnej kultúry a hospodárskej prosperity, teda my občania Slovenskej republiky uznášame sa prostredníctvom svojich zástupcov na tejto ústave:
 
A kde je tady Československo nebo aspoň Česká rep:
Ladislav

Leo K

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:Návrh Občanské ústavy - Preambule
« Odpověď #6 kdy: Leden 18, 2012, 21:44:44 odpoledne »
Těžko na to cokoliv odpovědět. Část Slováků se dost vymezovala proti Československu - možná proto je jejich znění takové, jaké je.  Ale jde o návrh náš. Samozřejmě, že je možné tu státnost československou vynechat, ale připadá mi to jako historická díra, jako bychom se za to styděli. Co si myslel Štefanik, to už dnes nikdo objektivně nezjistí. A že Slováci, respektive ta část, co byla u moci, trpěla českým komplexem - o tom -  myslím není sporu. Že bychom měli zapomenout na (s výjimkou války) období od roku 1918 - 1993, tedy 75 let, to je na mě přece jenom silné kafe.
Vždyť dobře - přitáhněte také ostatní - ať se vyjádří. Nenárokuji si žádný patent na pravdu. Všimněte si - navrhl jsem nejrůznější formy loga a vyhrála to zeměkoule, která byla podle mne nejslabší - ale podrobil jsem se.
« Poslední změna: Leden 18, 2012, 22:03:57 odpoledne od Leo K »

ladislav

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 8
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Návrh Občanské ústavy - Preambule
« Odpověď #7 kdy: Leden 18, 2012, 22:02:50 odpoledne »
Dobrý večír
Nezlobte se na mne, to já jen aby se to trochu rozhejbalo. Mně se jen nelíbí že spousta lidí si přečte ale nijak nereáguje na nic, sám ste se teď přesvedčil jako já.
Uznávám že nás tu zatím moc není. Čekal sem vetší ohlas, chtěl sem zároveň upozornit na to že takto mohou reagovat občané i když si myslím že většina by řekla že je to jedno.
Ještě jednou se vám omlouvám.
Ladislav

Leo K

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 30
  • Karma: +1/-0
    • Zobrazit profil
Re:Návrh Občanské ústavy - Preambule
« Odpověď #8 kdy: Leden 18, 2012, 22:07:56 odpoledne »
Proč bych se zlobil? Proto je tady fórum, aby se diskutovalo. Když už jsem u toho - jak vám chodí? Máte s ním nějaké problémy? Pokud to chodí dobře, řekl bych že je to daleko přehlednější než v těch mailech.

ladislav

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 8
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Návrh Občanské ústavy - Preambule
« Odpověď #9 kdy: Leden 18, 2012, 22:13:58 odpoledne »
Jde dobře, dal sem si to do rychlo volby takže sem tu na dvě kliknutí.
Ladislav

antmat

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 1
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Návrh Občanské ústavy - Preambule
« Odpověď #10 kdy: Leden 20, 2012, 15:22:12 odpoledne »
Já se domnívám, že odkaz na tradice v preambuli může (měl by!) obsahovat také tu ... Československou tradici... Je to jen odkaz na tradice a ona tu opravdu byla. Dle mého nemá nic společného s reálným stavem. :-) Tm

ladislav

  • Nezařazení
  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 8
  • Karma: +0/-0
    • Zobrazit profil
Re:Návrh Občanské ústavy - Preambule
« Odpověď #11 kdy: Leden 22, 2012, 18:11:55 odpoledne »
Realita-  Dnes máš práci-zítra ne,dnes máš 100-zítra ne,dnes máš ženu-zítra ne.
Nejde přeci o to oč se tu může hádat malá skupinka lidí. Každý má svůj názor! A v demokracii by se k tomu měli vyjádřit především občané.
Naštvaní občané ti řeknou že to nechtějí
jiní zas že je jim to jedno že ani neví o čem mluvíš
jiní zas že to tam má být
někdo ti dokonce může říci / jako se mi to stalo / že by tam mělo být i Rakousko-uhersko,neboď bylo naší součástí.
Hlavně ŠVEJKA chtějí :D
Tak vidíš není to jednoduché něco napsat i když je to důležité.
Ladislav

 

Copyright © HzPD fórum