Autor Téma: Dalši krok přimé demokracie: webový parlament  (Přečteno 19196 krát)

Tomáš Brožák

 • Nezařazení
 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 1
 • Karma: +0/-0
  • Zobrazit profil
Dalši krok přimé demokracie: webový parlament
« kdy: Leden 16, 2014, 16:48:48 odpoledne »
Potřebujeme revoluci. Vládnou nám mafiáni, kleptomani, psychopati, narcisisti, karieristi a různé blbečkové. A jsme toho na prášky. At volime co volime, sám stránický systém a velké peníze v politické "profesi", nedá národa to " Masarykovsky" vedeni. To co před bouržlivou budoucnosti národ nutně potřebuje.

Co delat? Jak můžeme republice vrátit všeobecnou civilizaci a morálku? Vidime jak do každé nové strany a nové sněmovny zase lezou ten stejný typ lidi co národu škodi. Prostě morálni a intelektualni hnus. Tak co delat?

Jedine trvalé řešeni je postupně likvidovat stranický systém a pořídit webovou sněmovnu jako první stát ve světe. Jenom tak, přes počítačovou techniku, se moc muže vrátit přimo do rukou občana. Jenom tak by každý oprávněný občan mohl hlasovat a navrhovat.

Přimá demokracie je diky moderni počitačové technice dostupná už dneska. Elektronické referendum by bylo laciné, rychlé a spolehlivé. A to nejlepší, celá zbytečná třida politruku by se mohla vysipat na smetište historie. To by byla revoluce železná a ne sametová! Revoluce která by zachránila a obnovila naše umirajici demokracii.

( Omlouvám se za svůj pisemný projev, ale žil jsem přes 50 let v zahraničí kde jsem od mládi propagandoval přimou demokracii.)
Zdravim vás spoluobčané! Tomáš Brožák.

Aleš Žižlavský

 • Nezařazení
 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 3
 • Karma: +0/-0
  • Zobrazit profil
Re:Dalši krok přimé demokracie: webový parlament
« Odpověď #1 kdy: Leden 19, 2014, 07:57:29 dopoledne »
Myšlenka se mi líbí.Samozřejmě už se mi honí hlavou,jestli je možná čií ne.Když si v konečné fázi uvědomím tu spoustu práce zadarmo.Těžko se podaří získat většinu národa pro podporu nové Ústavy,jak by platily zákony,státní správa.To vše by se nemohlo ze dne na den změnit.Je to těžko představitelné.

jirimatuszek

 • Administrátor
 • Nováček
 • *****
 • Příspěvků: 38
 • Karma: +2/-0
  • Zobrazit profil
Re:Dalši krok přimé demokracie: webový parlament
« Odpověď #2 kdy: Leden 28, 2014, 10:30:01 dopoledne »
Otázka "likvidace stranického systému" či "zákazu stran" se opakovaně vynořuje už od okamžiku, kdy lidé rozpoznali, že vývoj se neubírá směrem, který si většina v době sametové revoluce představovala. HzPD k tomu již před časem zaujala stanovisko, že zákaz stran či politických hnutí by omezoval demokratické právo lidí sdružovat se za účelem prosazení nějakých myšlenek či zájmů.
Změněno by ale mělo být stávající nepřiměřené zdůrazňování moci stran zakotvené v naší ústavě. Ústava sice říká, že zdrojem veškeré moci ve státě je lid, pak ale roli lidu zcela bagatelizuje článkem, který říká, že politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran.

To vede k tomu, že nečlenové politických stran mají velmi omezenou možnost prosazovat svoje názory (vše co je jim umožněno, je zvolit jako kočku v měchu nějakou stranu, se všemi jejími rozmanitými veřejnými programovými cíli a utajovanými osobními zájmy jejich členů). Druhým důsledkem je, že se ve stranách sdružují lidé, jejichž cílem je získání moci či osobního prospěchu (existují samozřejmě i výjimky). Prosazování nových myšlenek, či prosazování oprávněných zájmů nějaké skupiny obyvatelstva jsou pro ně pouze nepříjemnou formalitou, jejíž plnění musí předstírat. V lidových novinách jsem narazil na výstižné označení takových lidí. Říkali jim tam „politická třída“.
Řešením není zrušení politických stran, ale zavedení přímé volby do orgánů zákonodárné a výkonné moci. Voliči nebudou volit strany, ale přímo jednotlivé osobnosti. Podmínkou pro umístění na kandidátce by mohl být určený počet podpisů občanů pro nominaci dané osobnosti. Politické strany by v této souvislosti mohly hrát roli kandidáta reprezentujícího zájem stranou prosazovaný, o nominaci i volbě konkrétních osobností by ale rozhodovali samotní občané. Pokud by byl systém doplněn možností odvolání zastupitele voliči i v průběhu volebního období, zcela jistě by zvýšil zájem zastupitelů, poslanců atd. o skutečné potřeby lidu.
Návrh tzv. webového parlamentu s sebou nese problém, že by nutil lidi se příliš často zabývat řízením státu či obce, o co lidé ve své většině ani nemají zájem. Systém musí lidem umožnit (a) ustavit manažery (zastupitele, poslance), jejichž úkolem je spravovat jejich vlast (společné záležitosti a společný majetek), (b) možnost odvolat ty manažery, kteří svoje úkoly neplní správně a (c) zadat manažerům základní cíle, či odmítnout jejich některá řešení. Bod (c) řeší referendum, které by se mělo v dobře fungující společnosti mělo konat zřídka.