Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Daniel Novák

Stran: [1]
1
Všeobecná diskuze / Re:Nepodmíněný základní příjem (NZP)
« kdy: Prosinec 17, 2013, 18:01:06 odpoledne  »
Dávat něco do popředí a prosazovat to mohu jen tehdy, když vím o co jde a umím si to vždy obhájit. To už jsem také někde uvedl.

Víte, dostala se mi do ruky taková brožurka o NZP od jakéhosi kolektivu autorů. Samozřejmě byla plná "ANO, je to super, ANO, čeká nás světlá budoucnost"..atd, atd., ale fakt nechápu jak na to přišli, když o tom vlastně nikdo nic neví?

Teda ví, ale jen to, že to je skvělý nápad. ...a to je podle mě hodně málo.

Dám příklad: vznikne iniciativa, že aby naše republika byla nejbohatší zemí na světě, na každý volný kousek půdy se instaluje solární panel a staneme se tak energetickým Kuvajtem. Žádný čech nebude muset pracovat a obsluhu zařízení budou vykonávat přespolní. LIdé budou nadšení, iniciativa se prosadí, republika se osadí panely a všichni budeme žít tedy spokojený život v dostatku.

Všichni dnes víme že to je blbost a že by to nefungovalo. Ale asi už tušíte kam mířím a co se celou dobu snažím vyvolat. Otázky! Proč si lidé nekladou otázky? Otázky předem? Proč, když lidi vidí na zemi pět zlatých, seberou je a vůbec je nezajímá, že mohou být od Ďábla?

S tím státním krachem jste dost nebezpečně přiblížil mému blogu. Vidím to hodně podobně, protože státy na to vážně nemají.

A teď si vemte, že nastane imaginární situace - začne se vyplácet. Logicky stoupnou nájmy, potraviny a mnoho dalšího. Vždy to tak zatím bylo, tak nevidím důvod, že by to v našem případě bylo jinak. No a celkem snadno jsme se shodli, že vyplácení  může z důvodu nedostatku financí skončit. Nastává tedy situace, že ceny jsou vysoké a příjem VŠECH se podstatně snížil. Další děj si každý umí představit sám.

Mám stále intenzivnější pocit, že ti kteří se už podepsali, by svůj souhlas měli vzít zpět. Opravdu z toho mám nepříjemný pocit.

DN


 




2
Všeobecná diskuze / Re:Nepodmíněný základní příjem (NZP)
« kdy: Prosinec 15, 2013, 21:13:03 odpoledne  »
NIkdy bych Vás do ničeho nenutil a čtu poměrně pozorně.  Po Vaší větě výše "...hlásím se jako jeden z administrátorů tohoto fóra..." jsem si myslel, že jste jeden z adminů a ke zefektivnění se hlásíte.

Asi jsem fakt špatně četl a dedukoval mezi řádky. Tak nic. Něco tedy vymyslím a požádám Vás jako admina o založení.

Potěšil jste mě, že jste svůj názor na občanském ovlivňování (ne)jistot poopravil, nicméně navrhoval bych opustit téma důchodů, o kterých dnes řeč nejde a vrátit se k tématu tohoto vlákna. Ponechme také stejnou otázku, protože jsme příliš nepokročili:


3. jaká je záruka, že NP budu dostávat do konce svého života a stejně tak i další generace lidí?


...a možná bychom mohli doplnit další, která s tím přímo souvisí:


4. co se má stát při přerušení nebo ukončení výplaty NP?



Odpověděl jste, že záruka není a to opravdu musíte uznat, že to v kontextu vrcholící podpisové akce za NZP není ani trochu dobré. Neměly by se tedy tyto záruky resp. rizika aspoň okruhově definovat a vytvořit minimálně krizový plán následných kroků po ukončení (přerušení) výplat NP?

3
Všeobecná diskuze / Re:Nepodmíněný základní příjem (NZP)
« kdy: Prosinec 14, 2013, 21:24:06 odpoledne  »
Hmm, tak nevím pane Malý, jestli jsem na diskusním fóru hnutí, které chce diskutovat a prosazovat přímou demokracii.

Ani ve snu bych nečekal, že na můj návrh spustit anketu mi odpovíte, že Vám to tak, jak to je vyhovuje. Přiznám se, že obzvláště od admina hzpd.comehere bych čekal naprosto odlišnou reakci. Marné, jeden se pořád učí.

Co se týče těch nejistých jistot, tak já osobně nejsem tak odevzdaný jako Vy. To je něco jako "mouchy snězte si mě".

Ano, samozřejmě, že může přijít konec světa, který neovlivníme a důchodu si můžeme nechat zdát. Dokud ovšem něco takového nenastane, měli bychom mít právo do těchto věcí hovořit. Celkem hlasitě hovořit.

Ono s přístupem "počkám co zítra přijde a přizpůsobím se" lze taky žít. To souhlas, ale takto se Vám jednoho krásného dne může stát, že se uzákoní paragraf o odstřelu nebo hladomoru lidí nad 50 let - řeknete si jako u důchodu - "no, co se dá dělat, jistoty prostě neexistujou a postavíte se ke zdi"????



S tím předvánočním víkendem jste mě celkem vyděsil...:)

4
Všeobecná diskuze / Re:Nepodmíněný základní příjem (NZP)
« kdy: Prosinec 12, 2013, 13:22:56 odpoledne  »
Za zefiktivnění diskuse pokládám jakýkoli krok, který povede k vyšší rychlosti, než jeden názor za týden. Možná by nebylo od věci nejdříve udělat mezi čtenáři (a hlavně přispivateli) fóra anketu, jaký den a čas by jim nejvíce vyhovoval pro účast na diskusi. Mám za to, že pokud diskuse získá nějaký řád, stane se navštěvovanější, tedy i bohatší a konstruktivnější.

Téma bych samozřejmě časově neomezoval. Každé po ukončeném hlasování samovolně "vyhnije".

Jsem rád, že jste na otázky ihned reagoval. První dvě otázky nechť zůstanou otevřené - je to sice špatně, protože Evropská iniciativa tlačí a první otázku zařazuji do skupiny těch  nejzásadnějších. takže petice se má podepsat do měsíce a my neznáme odpovědi. To není moc dobré. Nemělo by to být náhodou tak, že komplexní návrh předloží občané? Přeci, když něco chci a mám nutkání se pod to podepsat, musím to umět přesně definovat. Jak je možné, že kdosi, kdesi plácne, že všichni lidé mají podepsat pozvánku na guláš, ale nikdo neví jestli porce nebude jen vypláchnutý hrnec a na zpáteční cestě domů nezemřu vysílením? Tohle mají lidé podepisovat? No, jistě si řeknete, "je to jejich věc", ale není. Je to věc hlavně dalších generací...


Nebudu reagovat ne všechny odpovědi, které jste uvedl. Diskuse by se tak stala zmatečnou a proto budu zatím reagovat jen na první, kterou jste fakticky odpověděl:

3. jaká je záruka, že NP budu dostávat do konce svého života a stejně tak i další generace lidí?

Odpovídáte, že záruka neexistuje.

Reaguji:
Tak k čemu to je? Je možné, že jsem NP nepochopil a požádám Vás o tedy vysvětlení.
To jako má vzniknout institut NP, třeba rok mám dostávat peníze a pak řeknou "lidičky balíme, byla to jen taková legrace"? To má být smysluplná iniciativa? Jestli ne, tak to jsem ten můj blog věnovat raději novému laku na nehty Ivety Bartošové...

5
Všeobecná diskuze / Re:slovenský neonacista hejtmanem
« kdy: Prosinec 06, 2013, 21:37:49 odpoledne  »
S těmi novináři a jejich vině je to podle mě trochu problém. Oni dnes přece píšou nebo vysílají hlavně to, co přináší zisk - tedy to, co lidé přijmou a jsou schopní za to zaplatit. Kdyby to lidé nepřijali a nezaplatili, museli by nutně (mimo státem placených medií) zkrachovat. Neříká to něco o národu?

Co se týká volby "nesprávných" osob do státní správy, tak toto je zapříčiněno (ne)zájmem do té doby zvolených osob o věci veřejné a o své voliče. Doposud vždy jsme si (počítám Slovensko je na tom podobně) mohli zvolit mezi parazitem modrým a parazitem jiným než modrým. Vždy to byl ovšem parazit, který řešil jen své problémy a problémy své rodiny či svých známých. To znamená, že ostatní problémy zůstaly neřešeny a z tohoto faktu těží právě ty "nesprávné" osoby. Toto také něco málo o národu napovídá.

BB čeká nejspíše velké rozčarování, kdy voliči záhy zjistí, že nově zvolená osoba není o mnoho jiná, než dnes nezvolený modrý nebo nemodrý parazit. Snad jen ta holá lebka.

6
Všeobecná diskuze / Re:Nepodmíněný základní příjem (NZP)
« kdy: Prosinec 06, 2013, 21:14:08 odpoledne  »
Na rozdíl od pana Schestaga (?) nepokládám práci za základní potřebu člověka. Umím si docela dobře představit plnohodnotný život bez práce, ale v této době je toto spíše utopie. Také bych nebral příjmy bohatým. Ať se s nimi klidně zadusí, aby zjistili, že po smrti jim budou platné jak... Už dávno jsem zjistil, že k mému spokojenému životu mi není zapotřebí závist ani bohatství.

Je čistě filozofickou otázkou, zda průmyslová revoluce člověka osvobodila nebo uvěznila. Osobně se klaním spíše k variantě b).

Pravda, diskuse moc neproudí. Možná to o něčem svědčí. Apatie? Strach?
Zkusím začít tedy já, když jsem do toho píchnul...

Pokud přijmu čistou myšlenku NP (jako, že jsem toho schopen), zapomenu na můj blog, ale nenasadím si růžové brýle, tak si lze položit naprosto základní otázky jako:

1. na co má tento měsíční příjem vystačit? stravu? bydlení? energie? léky? divadlo? benzín? pivo?
2. čím se bude řídit výše výplaty NP v jednotlivých státech?
3. jaká je záruka, že NP budu dostávat do konce svého života a stejně tak i další generace lidí?
4. co se má stát při přerušení nebo ukončení výplaty NP?
5. jakou silou a mocí si obyvatelé obnoví výplatu přerušených či ukončených výplat NP?
6. co si mají obyvatelé počít do obnovení výplaty NP?
7. jak zajistit a kontrolovat, aby někteří příjemci nebyli privilegovaní jak co do samotné výplaty NP, tak do výše této výplaty?
8. jak zajistit, aby NP časem neztrácel na hodnotě? (podobenství viz. první odrážka)

Myslím, že na začátek plodné diskuse je zde otázek více než dost  a je jasné, že mnoho dalších čeká na své vyřčení. Takže, pojďme si vyzkoušet demokracii, jak bude fungovat při řešení NP v HZPD.

Taky navrhuji, aby diskuse dostala pravidla - tedy den a čas, kdy se připojí zájemci o dané téma a tito se budou vyjadřovat. Možná také, aby diskuse někam vedla, byl bych pro diskusi na dané téma zakončené hlasováním. Podle mého, pokud z diskuse nevypadne výsledek, jedná se jen o plané plkání "u piva".

Prosím, má admin fóra nějakou možnost toto fórum nějak zefektivnit?

7
Všeobecná diskuze / Re:Lokální společenství
« kdy: Listopad 27, 2013, 19:23:16 odpoledne  »
Také Vás zdravím pane Liperte,
v tom co píšete, je kus pravdy. Bohužel té současné pravdy o nečestných osobách s neomezenou mocí a navíc bez kontroly.  Já měl na mysli změnu.
Ze své praxe vím, že když procházím mezi podřízenými já osobně, snaží se pracovat co nejlépe a i když tak nejsem vědí, že na chyby přijdu. Jsou pod kontrolou osoby, která věci rozumí a zná je. Když prochází provozem můj nadřízený, snaží se většinou jen dobře vypadat, ale vědí, že faktické nebezpečí nehrozí. Je to osoba, která je nezná a jejich práci mnoho nerozumí.

U voleb je to stejné. Když zvolím jméno z druhého konce města, osobu kterou jsem nikdy neviděl, neznám co je zač a jaká je jeho minulost, může si dělat co chce. Opačná situace pro zvoleného kandidáta nastane, když je to můj soused. I když ho dnes třeba neznám (samozřejmě, že se všichni v okolí bydliště neznají se všemi), můžu se na něj informovat. Snadno tak zjistím, že je to karierista, kabátník, opilec nebo je to morální a spolehlivá osoba, za kterou je vidět kus práce.

Teorie je taková, že když každé lokální společenství v ČR si zvolí svého zástupce, kterého pokládají za čestného a pracovitého, je téměř vyloučena situace, aby tito zvolení hájili partajní nebo sobecké zájmy, jak uvádíte. Pokud by toto přeci jen nastalo (změna chování po zvolení je samozřejmě možná), je tento jedinec pod přímou kontrolou osob, které ho zvolili a lokální společenství ho takto může snadno s ostudou(!!) odvolat.

"Politik" by už nemusela být nadávka, ...ale třeba obecný název pro "zaměstnance" lokálního společenství???
DN

8
Všeobecná diskuze / Re:Nepodmíněný základní příjem (NZP)
« kdy: Listopad 27, 2013, 18:58:19 odpoledne  »
Pane Malý, ano máte pravdu, že článek je zkratkovitý. Je to  důvodu, že delší texty na síti většinou nikoho moc nebaví. Jistě by se dalo rozvést, ale podstatné myslím bylo řečeno.

Chápu Vás, co by zastánce NP, že problémů moc nevidíte a otázek si také moc nepokládáte. Někdy to je ovšem potřebné.

Lidé by měli zvažovat všechny varianty, než nadšeně propuknou v jásot a předloží nebo podepíší jakoukoli petici. Obzvláště to vidím potřebné u tak podstatné záležitosti, jako je nepodmíněný příjem. Aby lidé uvažovali, bylo potřebné například v roce 1948 - radostná volba totality, v roce 1989 - jásavá volba vytunelování státu nebo v roce 2003 - kampaň a volba likvidace českého průmyslu. Vždy se našel větší počet těch, kteří neomyně hlásali svou pravdu, aby později sklonili hlavu. Není náhodou lepší přemýšlet předem a minimálně polemizovat, jak že ta kráva z druhé strany může vypadat? (Mimochodem nepochopil jsem, jak mohu být obviněn a usvědčen z předpojatosti, když se na věci dívám z více, než jedné strany. To je mi opravdu záhadou.)

Uvádíte, že prodejem frekvencí atp. si stát zajistí příjem. Víte, když stát prodává věci z bezedného měchu, tak by to snad šlo. Bohužel tomu tak většinou není. Frekvencí není nomezeně mnoho, stejně tak jako domů, hradů, zámků, lesů, dálnic, mostů.... no a když se pohádkou o prodeji omezených zdrojů prolistujete na konec zjistíte, že stát už nemá žádný majetek.  Ten skončil v soukromých rukou, není tedy z čeho vyplácet a není cesty zpátky. Při velkém štěstí zbude ze státu jen obrys na mapě, takže tohle asi není cesta ke šťastné budoucnosti.

Možná jsem pane Malý nešel k historickým pramenům jako Vy, ale na dnešní podstatě věci to nic nemění. Stát vnímám jako Systém, který nám určuje, jak máme žít. Ano vím, že by to tak nemělo být, že by měla existovat PD, ale ta není. Je tu smečka agresivních jedinců, kteří si usurpují moc nad obyvateli a jen blázen si může myslet, že jim tato moc nedělá dobře a že se jí tak snadno nevzdají. (Ladislav Mňačko?). O tom, kdo chce zavést myšlenku NP do praxe se dá minimálně spekulovat. Nevím, možná jste stál přímo u zrodu myšlenky NP a máte tak přede mnou informační náskok. Víte ale jistě, že to byl opravdu její zrod? Dáte ruce do ohně, že myšlenka je prostá bočních úmyslů? Umíte číst cizí myšlenky?

Ano, lidé si sami vyberou. To máte pravdu. Lidé si doposud v historii vždy dokázali vybrat. Bohužel ne vždy dobře. Právě proto je dobré, že některé ovce ze stáda občas zvednou hlavu a podívají se, zda je pasák náhodou nevede na jatka. To i za cenu spekulací.

V textu jste uvedl velké množství odkazů, za které Vám děkuji. Já Vám bohužel podobné odkazy nezašlu. Svým blogem jsem popsal možná (jistě ne všechny) rizika NP a byl bych neobyčejně rád, kdyby na místo předkládání "jasných" důkazů o výhodách NP se rozproudila diskuse o možných rizicích a nástrojích na jejich eliminaci. Toto vše by bylo vhodné mít zvládnuté PŘED odsouhlasením NP a jeho pravidel. To jistě uznáte.

Výhody NP už známe, tak nepapouškujme a zkusme být konstruktivní, aby nás naši potomci neprokleli.
Na počátek by stačilo udělat soupis všech možných rizik po zavedení NP. Čím více se nás zapojí, tím lépe!

Předem děkuji


9
Všeobecná diskuze / Re:Nepodmíněný základní příjem (NZP)
« kdy: Listopad 18, 2013, 22:08:09 odpoledne  »
Téma Základního nepodmíněného příjmu je to pro mě celkem nové, ale trochu jsem se tím v posledních dnech zabýval a pokládal jsem za nutné se k tomuto také vyjádřit.

http://www.czechfreepress.cz/blogy/zakladni-nepodmineny-prijem-slast-nebo-past.html

10
Všeobecná diskuze / Re:Lokální společenství
« kdy: Listopad 11, 2013, 19:26:11 odpoledne  »
Jako nejnovější člen diskusního fóra přeji hezký den/večer!

I při vědomí takto vousaté diskuse se pokusím opět na navázat, neboť právě v problému zde nazvaném "lokální společenství" spatřuji úplný základ PD a jsem rád, že se na věci dívá někdo (zřejmě) podobně jako já. Naopak mě velmi překvapuje neuvěřitelná skepse obou pánů oponentů.

Pokud si příliš nefandím, tak asi tuším co že to pan Forgáč měl v konečném důsledku na mysli, tady kam chtěl diskusi směrovat, ale nedostal se k tomu. Nezbývá než navázat otázkou, která zde bohužel nebyla položena:

Otázka: Je vhodnější volit do státní i obecní zprávy osoby, které osobně znám nebo aspoň osoby ze svého okolí, které znají místní prostředí, které mám šanci reálně poznat a po zvolení je "mít stále na očích" nebo je vhodnější volit osoby, které většinou neznám a jsou mi předloženy během volební kampaně skupinou jiných neznámých osob jako jejich kandidát? ...tedy krátce - známé nebo neznámé osoby?

Děkuji za odpovědi.
DN

Stran: [1]