Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Jan Malý

Stran: [1]
1
Všeobecná diskuze / Re:Nepodmíněný základní příjem (NZP)
« kdy: Leden 14, 2014, 19:51:08 odpoledne  »
Nechme nepříjemné pocity nepříjemným pocitům a pohleďme na text petice směřované ke komisi EU:

'Žádáme, aby jste podpořili výzkum bezpodmínečného základního příjmu, jeho implementaci a dopady na ekonomiku jako celek, podporou spolupráce mezi členskými státy a zajištěním finančních prostředků na testovací programy. Vzájemnou spoluprací můžeme vybudovat Evropu, na kterou všichni Evropané mohou být hrdí. Takovou, která jen neomezí nárůst chudoby v rámci svých hranic, ale odstraní ji úplně.'

Petice k podepsání zde:
http://www.avaaz.org/en/petition/our_chance_to_end_poverty/?cCRwcbb

2
Všeobecná diskuze / Re:Nepodmíněný základní příjem (NZP)
« kdy: Prosinec 17, 2013, 00:34:56 dopoledne  »
Zdravím,
představoval bych si to tak, že NZP by bylo součástí rozpočtu jako tzv. mandatorní výdaj, tudíž by se musel vyplácet. Pokud by se nevyplácelo, šlo by zřejmě o rozpočtový krach a náš stát by přestal fungovat, tak jak je nyní nastaven. Ze svého to asi neutáhnu  ???

Co myslíte, že by bylo lepší pojistkou pro stálé vyplácení NZP?
Podpisová akce totiž neřeší všechny aspekty tohoto problému, pouze se snaží dostat toto téma do popředí, ale to už jsem psal několikrát.

JM

3
Všeobecná diskuze / Re:Nepodmíněný základní příjem (NZP)
« kdy: Prosinec 14, 2013, 23:54:47 odpoledne  »
Pane Nováku, zkuste číst pozorně co píšu. Neberete v potaz co jsem napsal a naopak si fantazírujete to , co jsem nenapsal.

Anketu můžete založit i sám. Pokud to nepůjde v tomto tématu, založte nové, kde už to určitě půjde. Pokud s tím bude nějaký problém, napište mi přesně, jak si anketu představujete a založím ji.

Shodneme se na to, že bychom měli hlasitě hovořit o věcech, jako je důchod tak, aby nám jej náhodou někdo nechtěl upřít. A nemusí jít o konec světa.

Dobrou,
JM

4
Všeobecná diskuze / Re:Nepodmíněný základní příjem (NZP)
« kdy: Prosinec 14, 2013, 17:47:36 odpoledne  »
Dobrý den,
pokud nás nebude diskutovat více, tak nevidím cestu k zefektivnění přes jakýsi návštěvní řád. Mě to třeba takto vyhovuje, když mám čas, tak odpovídám. Nechám si to ještě projít hlavou, třeba se někdo přidá k této myšlence.

Nyní k tomu, že petice se chýlí ke konci, tedy koncem ledna. V prvé řadě jde o to, tu myšlenku zpopularizovat, dostat do povědomí lidí, kteří o ní neslyšeli a přitáhnout více lidí k diskuzi. Tedy něco o co se snažíme i my tady. Nemusí tedy být nyní přesně řečeno , kdy to bude, kde a za kolik ;-)

Chtěl bych vidět na co máte záruku do konce života ? Čím si můžete být jistý? Pokud se o to neustále nebudeme snažit, tak nám to někdo jiný vezme. To není o jistotách. Ani Fukujama si nemůže být jistý svým koncem dějin. Přirovnal bych to k jistotě, že budu jednou dostávat důchod...

Zdravím a přeji hezký předvánoční víkend.

JM

5
Všeobecná diskuze / Re:Nepodmíněný základní příjem (NZP)
« kdy: Prosinec 09, 2013, 23:43:07 odpoledne  »
Dobrý den,
hlásím se jako jeden z administrátorů tohoto fóra. Úplně jsem asi nepochopoil v čem by to zefektivnění mělo spočívat. Snad ne v určení pravidelného intervalu, kdy by se mohlo na dané téma diskutovat ;-) Anketu je možné přidat a v ní samozřejmě hlasovat. Jinak primárně toto fórum slouží k diskuzi. Nemusí nutně vést k závěrům , ale ani k plkání - pivo se zde netočí :-)

K vašim otázkám. NP by měl příjemci zajistit důstojný život. Co to přesně je, je jistě k diskuzi, stejně jako to, že v různých státech a různých příjmových vrstvách bude ta představa poněkud odlišná. Podle mě záruka, že budete dostávat NP do konce života neexistuje. Stejně jako si nejsem jistý, že i já jednou dosáhnu na nějaký důchod. Abychom s takovýmto příjmem mohli počítat, bude nutné vyvíjet soustavný tlak na naše zástupce, aby je ani nenapadlo NP zrušit. Dnes by možná jen málokoho napadlo zrušit důchod, to by se asi politicky znemožnil ;-) A jakou silou si mají lidé vynutit obnovení NP? Tuším, že sílou lidu, sjednocením za tímto požadavkem, v krajním případě silou. Anebo po vzoru Gándího nenásilím. Jak zajistit, aby někteří příjemci nebyli privilegovaní? Jednoduše tím, že všichni budou mít stejný nárok... Na poslední otázku neznám odpověd, nemyslím si totiž, že to je jen na NP. Jak víme z opslední doby, nenadálým intervencím například národní banky se jen tak neubráníme.

Děkuji za otázky a prosím o ujasnění pojmu zefektivnění.


6
Všeobecná diskuze / Re:Nepodmíněný základní příjem (NZP)
« kdy: Prosinec 03, 2013, 22:55:02 odpoledne  »
Zdravím,
mnoho názorů se zde neobjevilo, tak přidám svoji trošku do mlýna, snad nebude vadit, že poněkud nahodile.

Diskuze o možných rizicích zavedení NZP či NP je určitě potřebná, o tom snad polemizovat nebudu. Ona evropská petice také není pro EU nijak závazná. Pouze se při jejím úspěchu, tedy určitém počtu petentů bude muset zabývat. K plošnému zavedení NP to však má velmi daleko. Cílem je nyní spíš propagace myšlenky a tedy i diskuze o rizicích.
Osobně se necítím jako nějaký zaslepený podporovatel NP, ale na druhé straně mi pořád argumenty proti nějak nedávají valný smysl (snad kromě toho financování). Většina 'rizik' je v rovině řekl bych ideologické, kdy se mi někdo snaží podsunout, že to není možné, že to vymysleli zednáři, že bude lepší lidi centrálně zaměstnat, či že to nepochybně povede k zotročení všeho lidstva. Proto uvádím odkazy i do historie, kde se to všude objevilo, či kde to funguje dnes. Nebo že při rostoucí automatizaci je už dnes neuskutečnitelné zaměstnat všechny tak, aby to jim samotným dávalo smysl.

Takže jen houšť, nechci odradit žádné diskutující a těším se na další rizika NP!

P.S. Ještě přidám pozitivum, ať nahraji negativistům a konspiračním teoretikům. Myslím, že to byl George Monbiot, jehož překlad se objevil na Blistech, kde konstatoval, že NP by se mohl stát novou sjednocující myšlenkou evropské levice. Tak jako to byl sociální stát nebo jeho myšlenka v době průmyslové revoluce. Dnes je zde nová průmyslová revoluce a my bychom nemuseli prospat tuto krásnou šanci na lepší a kvalitnější život i pro naše potomky. Tedy změnu, jejíž součástí NP dle mě nepochybně je.
 

7
Všeobecná diskuze / Re:Nepodmíněný základní příjem (NZP)
« kdy: Listopad 20, 2013, 00:27:27 dopoledne  »
Pane Nováku, některé vaše závěry, či dalo by se i říci pejorativně vývody, jsou poněkud zkratkovité a nedávají čtenáři ani tucha odkud se berou. Prostě jsou vloženy jen tak dogmaticky do textu, ohraničeny slovy jako objektivně atp., které ovšem nic bližšího k tématu neříkají. Literálně hezké, ale nějak se i tou oboustrannou krávou v závěru sám usvědčujete z předpojatosti.

K vámi definovaným problémům.

Citace
Problém č.1 – Kde na to stát vezme?
Nebudu fantazírovat a uvedu příklady. Existuje několik bohatých států, alespoň co se týče nerostného bohatství, které si NZP (či NP) mohou dovolit. Příkladem je Aljaška se zásobami ropy nebo v budoucnu předpokládám Švýcarsko.
Pak existují státy, které si to nemohou dovolit, ale sledují tím cíle jako například odstranění společenské nerovnosti - favely v Brazílii , postupné zavádění, placeno ze soukromých zdrojů-, nebo třeba zlepšení školní docházky či podvýživy - Namíbie, placeno ze zahraničí.
V ČR si hlavní propagátor této myšlenky představuje jako zdroje kupříkladu nedávný prodej veřejných komunikačních frekvencí, atp.
Více třeba zde http://www.youtube.com/watch?v=nwBsil51fqE&feature=endscreen


Citace
Problém č.2 – Kdo za tím stojí?
Jen tak naokraj, náznaky myšlenek NP najdeme ne na začátku 20. století, ale již o mnoho dříve v práci Thomase Mora začátkem století 16tého... http://www.basicincome.org/bien/aboutbasicincome.html#history
U tohoto problému mám problém vám oponovat, neboť operujete s tolika vám jasnými věcmi, že se k tomu skutečně špatně vyjadřuje. Například , že to je stát (kdo to je podle vás stát?), kdo bude profitovat ze zavedení NZP, nebo, že se vše utratí za potraviny, alkohol a cigarety, že NZP skončí v kapsách výrobců a obchodních řetězců, lichvářů či elity elit...
Předně tedy bych Vám rád sdělil optimistickou myšlenku, že lidé jsou ti, kdo chtějí zavést tuto myšlenku do praxe. Nejsou to jen zfanatizovaní konzumenti v systému feudálního kapitalismu! Lidé si vyberou sami, za co své prostředky utratí, zda za komerci nebo kulturu nebo zvelebení svého sociálního prostředí, či jako podporu lokálnímu zemědělci. A to vše proto, že ví, že se jim to vyplatí. Je to evolučně dáno. Pokud by se vlastnosti jako altruismus v historii nevyplatily, nikdy by se dodnes nedochovaly. Tedy jsem zde v této věci spíše optimistou, i když realistickým či opatrným.

Citace
Problém č.3 – Co dál?
a)
Citace
dojde takto ke snížování ceny práce
ano, to je potřeba ohlídat, například velikost minimální mzdy
b)
Citace
lze předpokládat – také zcela objektivně – že jakkoli prvotně nastavená výše NP ztratí postupem času celou svou hodnotu
toto je asi objektivně založeno na předpokladu postupné inflace, kterou razí všechny národní banky. Potom ano. Jinak objektivně tomu nerozumím, nebo spíše nechci ;-)

Váš úsměvný závěr o porobení lidstva pomocí NZP nesdílím a víc k tomu nemusím snad ani dodávat, pohybovali bychom se už zřejmě jen v rovině čirých spekulací.

Dobrou noc, mějte se krásně a doufám, že se nám diskuse zase trošinku posune.

Ještě odkaz co na to wikipedie v angličtině:
http://en.wikipedia.org/wiki/Basic_income

8
Všeobecná diskuze / Re:Přímá demokracie v Evropské unii
« kdy: Listopad 11, 2013, 19:43:54 odpoledne  »
Přikládám zmíněný text výzvy v češtině, je to velmi zajímavé a pro všechny přímé demokraty téměř povinné ;-)

9
Všeobecná diskuze / Nepodmíněný základní příjem (NZP)
« kdy: Říjen 22, 2013, 23:38:18 odpoledne  »
Chceme přispět k diskuzi na téma nepodmíněného základního příjmu i na tomto fóru, proto prosím zde ocituji text, který vyvěsíme na webu HzPD. Diskutujte, jak je libo.

Citace
Vstoupili jsme do 21. století, kdy technický pokrok a produktivita práce dosáhly takové úrovně, že společnost dokáže bez problémů vyprodukovat nezbytné materiální potřeby pro život všech lidí tak, aby nikdo nemusel hladovět, aby každý měl kde bydlet a aby dokázal řádně vychovávat své děti, či aby se mohl zodpovědně postarat o své rodiče.
Uvádí se např., že 6 zemědělců je schopno zajistit potraviny pro 100 lidí; u ostatních profesí je to obdobné. V rozporu s tím žije velká část lidí na hranici chudoby (v ČR se uvádí cca 1 milion lidí) a z nich dosti velká část v nedůstojných, ne-li přímo nelidských podmínkách. Příčinou tohoto stavu je nespravedlivé přerozdělování hodnot vytvořených prací všech lidí v současném kapitalistickém systému. Stručně řečeno, už od 70-tých let minulého století bohatí stále více bohatnou a chudí stále více chudnou, jak uvádí řada ekonomů a sociologů.
Jednou z možností, jak už v krátké době odstranit nejkřiklavější případy chudoby, je zavedení NZP. Jde o finanční částku, kterou by každý obyvatel ČR (včetně nezletilých, důchodců, milionářů apod.) dostával pravidelně např. jedenkrát měsíčně od státu.
O NZP právě teď probíhají diskuze v celé Evropě a v některých zemích (např. Švýcarsko) jsou už činěny praktické pokusy o jeho zavedení. Evropská_iniciativa_za_nepodmíněný_základní_příjem https://www.youtube.com/watch?v=zru79jcVTt4 (klip, který trvá cca 3 minuty) usiluje o projednání NZP v Evropském parlamentu a sbírá pro to podpisy pod petici zde http://basicincome2013.eu/ubi/cs/.
Podle mínění HzPD je NZP uplatnitelný i v ČR, a to už v relativně krátké době. Těm nejchudším by mohl už brzy zajistit základní materiální podmínky pro důstojný život (aby se mohli cítit jako lidé).
V čem spatřuje HzPD zásadní přínos NZP pro všechny lidi:
V osvobození práce a rozvinutí tvůrčích schopností člověka. Převážná většina lidí spojuje svoji životní seberealizaci s úspěchem v práci, kterou vykonává v podnikání, zaměstnání nebo jiných činnostech.
V případě neúspěchu (např. propuštění z práce) by člověk díky NZP nemohl upadnout do zásadních existenčních problémů. NZP by rovněž významně pomohl studentům a všem mladým a začínajícím.
Odstranění současného ponižujícího „doprošování se“ o sociální příspěvek a dokazování, že jsem opravdu ve stavu hmotné nouze (pokud si ovšem tento stav nezpůsobí člověk sám neuváženými výdaji).
Výrazné zmenšení úřednického aparátu, který obsluhuje současný sociální systém (NZP nahradí značnou část současných sociálních dávek) – finanční prostředky zde ušetřené lze použít na NZP.
Problémy, spojené se zavedením NZP, nebudou malé. Už teď se diskutuje o tom, že NZP bude nutno včlenit do současného sociálního systému (NZP nenahradí všechny sociální dávky). Bude ho nutno včlenit i do ekonomického systému státu (sociální bydlení, sociální podniky apod.). A jistě budou i další – minimálně bude nutno zamezit pokusům o spekulativní zneužívání NZP, jak jsme toho svědky u sociálních dávek.
Za nezpochybnitelné však považuje HzPD to, že díky NZP se můžeme osvobodit z neustálého ekonomického tlaku, který nám nyní nedává jinou možnost, než podlézat současnému kapitalistickému systému a bojovat v jeho rámci o své místo na slunci. Nevíme, kolik kreativní lidské energie se uvolní či jaké multiplikační efekty se zavedením NZP pro všechny dostaví a jak to dále změní náš dosavadní život. Pojďme tedy debatovat o parametrech NZP, který by zajistil nezbytné materiální podmínky pro život každému člověku bez výjimek a tím i naplnění našich ústavních práv na život a na bydlení, a samozřejmě i o tom, kde vzít na NZP peníze.
Souhlasíte-li s tím, že o NZP by měla být vedena všelidová diskuze, pak, prosím, podpořte svým hlasem Evropskou iniciativu za nepodmíněný_základní příjem.

10
Všeobecná diskuze / Re:HzPDTV - konkurs na nové jméno a vzhled "naší televize"
« kdy: Říjen 19, 2013, 21:18:10 odpoledne  »
Nějak se vytratila možnost přidávat další možnosti, takhle ta anketa je na nic. Budu se na to muset podívat ...

11
Všeobecná diskuze / PŘESUNUTO: Anglické stránky - co tam dát
« kdy: Březen 20, 2012, 22:29:11 odpoledne  »
Přesunul jsem tento příspěvěk do části fóra pro členy HzPD. Díky, H.

Stran: [1]